перепост з https://112.ua/mnenie/kiberpoliciya-chem-zanimayutsya-ukrainskie-virtualnye-kopy-429401.html стаття
Кіберполіція: Чим займаються українські віртуальні копи
В Україні Департамент кіберполіції було створено в жовтні 2015 року, але фактично фахівці працювали над розкриттям злочинів, скоєних у мережі, з 2014 року.
Кіберзлочин – це злочин, вчинений у віртуальному просторі. Тобто в інформаційному просторі, створеному за допомогою комп'ютерів, де містяться особисті дані користувачів. До кіберзлочину можна віднести зламану сторінку в соцмережі або зламаний телефон, вкрадені паролі від банківських карт або втручання в роботу системи банків, несанкціонований доступ до комп'ютерів СБУ або ФБР. При цьому цілі таких злочинів можуть бути найрізноманітнішими: вкрасти гроші з тієї ж банківської карти або, зламавши телефон голлівудської зірки, викласти її особисті селфі в інтернет, викрасти стратегічні документи або обвалити фондовий ринок.
Нічого дивного в тому, що злочинність пішла услід за нами у віртуальний простір, немає. Але за кожним злочином має неминуче відбутися покарання. І як відповідь на цей виклик не так давно в українській поліції було створено Департамент кіберполіції.
Серед завдань департаменту – "організація ефективної протидії проявам кіберзлочинності та забезпечення дієвого впливу на оперативну обстановку, а саме: запобігання, виявлення, припинення і розкриття кримінальних правопорушень, механізм підготовки, вчинення або приховування яких передбачає використання комп'ютерів, телекомунікаційних систем, комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку, а також інших кримінальних правопорушень, вчинених з їх використанням", - розповідають у департаменті.
З чим і як борються українські кіберкопи
Найбільшим "болем" для української кіберполіції на сьогодні залишається кібершахрайство. "Велика частина кримінальних правопорушень у платіжній сфері відбувається під час розрахунково-кредитних операцій. Одним із найпоширеніших видів шахрайства з платіжними картами як на території України, так і в усьому світі, є шахрайство, вчинене за допомогою спеціальних пристроїв, таких як скімер", - кажуть у кіберполіції.
Скіммінг – крадіжка даних карти за допомогою спеціального пристрою "скімера". Цей вид шахрайства передбачає копіювання зловмисниками всієї інформації з магнітної стрічки картки, при цьому ПІН-код шахраї отримують за допомогою міні-камер або накладок на клавіатуру.
Не менш поширеним в Україні є фішинг – вид шахрайства, метою якого є виманювання у довірливих або неуважних користувачів інтернету реквізитів банківських карт.
"Варто зазначити, що злочини, пов'язані з використанням банкоматів, виявляють співробітники департаменту шляхом ініціативного пошуку, але більшість злочинів, пов'язаних саме з платіжними картами, документують у рамках перевірки звернень від фінансових установ та потерпілих від злочинної діяльності шахраїв".
Також співробітники департаменту щодня моніторять інтернет на предмет продажу заборонених у відкритому користуванні препаратів і предметів: наркотиків, психотропів, прекурсорів, вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухівки.
"Постійно ведеться робота з виявлення злочинів, пов'язаних з торгівлею забороненими предметами і препаратами, а саме: постійно вивчають оголошення, облікові записи та іншу ідентифікаційну інформацію користувачів соцмереж, тематичних блогів, форумів, інформаційних ресурсів, поштових серверів, торговельних майданчиків "Даркнет" тощо", - кажуть у Департаменті кіберзлочинності.
Поряд з тим постійно проводиться аналіз соцмереж, де на сторінках підштовхують неповнолітніх до самогубства і тілесних пошкоджень. Протягом 2017 року було виявлено 945 так званих груп смерті, з яких 760 було заблоковано. Кількість облікових записів, які вдалося ідентифікувати як зареєстровані з території України, становить 58 тис. 848.
За результатами аналізу отриманої в ході моніторингу інформації готуються довідково-інформаційні матеріали, які скеровують для подальшої перевірки і реагування до інших підрозділів Нацполіції (департамент карного розшуку, департамент превентивної діяльності, департамент протидії наркозлочинності).
Немає коментарів:
Дописати коментар
Додайте свій коментар